علوم  »  ریاضیتعداد موارد:  137

کشف ریاضیات؛ مقدمه‌ای بر اثبات

دسته: ریاضی

کشف ریاضیات با درک تعاریف، تحقیق در ادعاهای ریاضی، ایجاد فرضیات، تلاش برای اثبات و ارائه نتایج، دانشجویان را خبره می‌کند. این کتاب با حداقل تعداد پیش‌نیازها نوشته شده است و می‌تواند مورد استفاده دانشجویان سال اول و دوم و خوانندگانی که می‌خواهند به‌صورت خودآموز، معرفی قابل دسترسی برای ریاضیات نظری داشته باشند قرار ‌گیرد. مباحث اصلی شامل تکنیک‌های اثبات‌شده، مجموعه‌ها، توابع، روابط و اعداد اصلی، با موضوعات اضافی انتخاب‌شده که امکانات بسیاری را برای کشف بیشتر فراهم می‌سازند، می‌باشد. دانشجویان می‌توانند قضیه‌ها و مثال‌های جالبی را از طریق تمرینات و پروژه‌های متعدد ایجاد کنند. تمرینات درون متن با راه‌حل‌های کامل و نکات قوی موجود در ضمیمه، به دانشجویان کمک می‌کند تا موضوعات موردنظر را بررسی کرده و بر آن‌ها تسلط یابند. تمرینات و پروژه‌های انتهای فصل به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا درک خود را از مطالب اصلی تثبیت کرده، مفاهیم جدید را آموخته و خلاقیت ریاضی را توسعه دهند.
سال انتشار: 2017  |  تعداد صفحات: 338  |  حجم فایل: 8 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب


معادلات دیفرانسیل؛ محاسبات و مدل‌سازی، ویرایش پنجم

دسته: ریاضی

این متن توسعه مفهومی و تجسم هندسی روش‌های معادلات دیفرانسیل را ارائه می‌دهد که هنوز برای دانشجویان مهندسی و علوم ضروری است. این کتاب تأکیدات جدیدی که یادگیری معادلات دیفرانسیل مقدماتی را شامل می‌شود، منعکس می‌کند، ازجمله دسترسی گسترده محیط‌های محاسبات علمی مانند Maple، Mathematica و MATLAB. تمرکز این کتاب از روش‌های دستی سنتی به سمت روش‌های جدید مبتنی بر رایانه تغییر جهت یافته است که نمودهای کیفی را روشن ساخته و طیف گسترده‌ای از برنامه‌های واقع‌گرایانه را در دسترس قرار می‌دهد. موضوعاتی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند بررسی شده و موضوعات جدید نیز اضافه شده‌اند. محتوای کتاب با بحث در مورد مدل‌سازی ریاضی از پدیده‌های دنیای واقعی، مثال‌ها، مسائل و کاربردها در سراسر متن آغاز و خاتمه می‌یابد.
سال انتشار: 2014  |  تعداد صفحات: 576  |  حجم فایل: 11 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب


استدلال با داده‌ها؛ مقدمه‌ای بر آمار سنتی و بیزی؛ ویرایش اول

دسته: آمار, ریاضی

این کتاب، با شرکت‌دادن و درگیرکردن خوانندگان به آن‌ها آموزش می‌دهد که چگونه از تفکر آماری مداخله برای بررسی پیش‌فرض‌هایشان استفاده کنند، شواهد را درباره عقایدشان بسنجند و از نتایج تعریف بیش از حد که ممکن است بیشتر امیدوارکننده به نظر برسد تا واقعیت، بپرهیزند.
این کتاب، یک راهنمای قدم‌به‌قدم برای استفاده از روش سنتی و‌ بیزی برای دستیابی به نتیجه، فراهم می‌کند. تکنیک‌های سنتی با هر‌دو روش سنتی و بیزی شامل آزمایش فرضیه، همانند‌سازی، تحلیل واریانس، محاسبه مقادیر، تاثیر پس‌رفت، تحلیل توالی زمانی و غیره در کنار یکدیگر بررسی شده‌اند. سایت اینترنتی همراه کتاب، تمرین‌های کلاسی٬ فهرست‌های مکمل و لینک ویدیوهای آنلاین مطالب تعاملی و منابع دیگر را ارائه می‌دهد.
دانش‌آموزان همچنین از‌طریق این کتاب به مقدمه کاملی از زبان برنامه‌نویسی R و پکیج‌های کلیدی آن دست پیدا می‌کنند. در سرتاسر متن، فرمان‌های ساده R، مهارت‌های تحلیل داده‌های ضروری را با استفاده از مثال‌های داده‌های واقعی نشان می‌دهند.
ویژگی‌های آموزشی کتاب:
سرگرم‌کننده، سبک مکالمه‌ای و روش قدم‌به‌قدم مناسب برای دانش‌آموزانی که پایه قوی در زمینه ریاضیات ندارند.
ارائه تمرینات پایان فصل بر‌اساس داده‌های واقعی ارائه‌شده در پکیج R رایگان
شامل توضیحات تکنیکی و بسته‌های معادله‌ای-خروجی
ارائه ضمیمه‌ای درباره طریقه نصب R و ‌کار با مجموعه داده‌های نمونه
سال انتشار: 325  |  تعداد صفحات: 2017  |  حجم فایل: 4 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب


نجات احتمال؛ تمام ابزار مورد نیاز شما برای درک احتمال

دسته: آمار, ریاضی

دانشجویانی که خواهان تسلط بر مبحث احتمال هستند و یا دانشجویانی که در حال یادگیری این مبحث هستند، با کاربردها، تکنیک‌ها و روش‌های بسیار متعدد این موضوع که می‌تواند دلهره‌آور و طاقت‌فرسا باشد، روبرو می‌باشند و اینجا جایی است که کتاب نجات احتمال به کمک آن‌ها می‌آید.
این کتاب به‌گونه‌ای طراحی شده است تا به‌عنوان یک معرفی کاملا مستقل از این موضوع یا به‌عنوان یک پشتیبان برای دوره‌های آموزشی، به دانشجویان کمک‌ کند تا به آسانی در مسیر احتمالات حرکت کنند و به نتایج مثبت دست یابند.
کتاب نجات احتمال، براساس یک دوره آموزشی موفق که استیون میلر در دانشگاه براون، کالج مونت هولیک و کالج ویلیامز تدریس کرده است، نوشته شده است. میلر با یک سبک آسان و غیررسمی، با بررسی کامل موارد مورد نیاز، انواع مسائل و اثبات‌ها، به ارائه این مبحث ریاضی می‌پردازد.
او در ابتدا یک موضوع را برای ایجاد درک مستقیم از آن کاوش می‌کند‌ و بعد از آن به سمت جزئیات دقیق‌تر حرکت می‌کند. موضوعات ارائه‌شده به صورت جامع پوشش داده شده‌اند و برای تقویت درک آن‌ها هم در کتاب راهنما و هم در وب‌سایت کتاب تکرار شده‌اند.
سال انتشار: 2017  |  تعداد صفحات: 752  |  حجم فایل: 8 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب


کتاب هوش مصنوعی با عدم قطعیت

دسته: ریاضی, علوم کامپیوتر

کتاب هوش مصنوعی با عدم قطعیت، به توسعه یک چارچوب کاری می‌پردازد که نشان می‌دهد چطور عدم قطعیت در هوش مصنوعی، نوع سنتی آن را گسترش و تعمیم می‌دهد.
این کتاب، عدم قطعیت دانش و هوش را کاوش می‌کند. نویسندگان بر اهمیت زبان طبیعی حامل دانش و هوش، تمرکز می‌کنند و روش‌‌های فیزیکی موثری برای داده‌کاوی و کنترل، معرفی می‌کنند.
در ویرایش جدید این کتاب، توصیفات عمیق‌‌تری از مدل‌ها و روش‌هایی داریم که خواص ریاضی را قویا ثابت می‌کنند و این نظریه‌ها و روش‌ها را کامل‌تر می‌کنند. همچنین نویسندگان کتاب آخرین نتایج پژوهشی خود را مطرح می‌سازند.
سال انتشار: 2017  |  تعداد صفحات: 310  |  حجم فایل: 20 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب


روش‌های مدل‌سازی ریاضی؛ سیستم‌های مداوم و معادلات دیفرانسیل

دسته: ریاضی

کتاب روش‌های مدل‌سازی ریاضی، مدل‌سازی ریاضی و فرآیند یکپارچه تدوین مجموعه معادلات، برای توصیف مشکلات دنیای واقعی را ارائه می‌دهد.
این کتاب، روش‌های کسب راه‌حل‌های معادلات دیفرانسیل چالش‌‌‌برانگیز، ناشی از مشکلات موجود در حوزه‌هایی مانند واکنش‌های شیمیایی، دینامیک جمعیت، سیستم‌های مکانیکی و مکانیک سیالات را توصیف می‌کند.
فصل‌های 1 تا 4 کتاب، موضوعات ضروری در زمینه معادلات دیفرانسیل معمولی، معادلات انتقال و محاسبه تغییراتی که برای مدل‌های فرمول‌بندی مهم هستند، ارائه می‌دهد و فصل‌های 5 تا 11،‌ به سمت تکنیک‌های پیشرفته‌تر مانند حل تشابهی، بسط مجانبی همسان، آنالیز چند مقیاسی، مدل‌های موج بلند و سیستم‌های دینامیکی کند-تند، حرکت می‌کنند.
سال انتشار: 2015  |  تعداد صفحات: 305  |  حجم فایل: 4 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب


چگونه اشتباه نکنیم؛ قدرت تفکر ریاضی

دسته: ریاضی

ریاضی به ما اجازه می‌دهد تا ساختار پنهان موجود در زیر سطح آشفته و پرهرج‌ومرج جهان‌‌مان را ببینیم. ریاضی دانش اشتباه نکردن است که به‌واسطه قرن‌ها کار و استدلال سخت شکل گرفته است.
به‌کمک ابزار ریاضیات، می‌توانیم ازطریق معنای صحیح اطلاعاتی که بدست‌می‌آوریم ببینیم که چقدر زود باید داخل فرودگاه باشیم؟ “افکار عمومی” واقعا نشان‌دهنده چه‌چیز‌ هستند؟ چرا والدین بلندقد، فرزندان کوتاه‌قد دارند؟ چه‌کسی واقعا در سال 2000 در فلوریدا برنده شد؟ چقدر احتمال رشد سرطان در شما وجود دارد؟. کتاب «چگونه اشتباه نکنیم» روابط شگفت‌انگیزی میان تمام این سوالات و بسیار موارد بیشتر را بااستفاده از روش‌ ریاضی تحلیل زندگی و افشای دانش جامعه آکادکمیک به افراد عادی بدون اصصلاحات سخت و پیچیده، ارائه می‌دهد.
سال انتشار: 480  |  تعداد صفحات: 480  |  حجم فایل: 7.12 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب


کسرهای مسلسل

دسته: ریاضی

الگوریتم اقلیدس یکی از قدیمی‌ترین مباحث در ریاضیات است، حال آنکه مطالعه کسرهای مسلسل به عنوان ابزار تخمین، حداقل به اویلر و لوژاندر برمی‌گردد. هنگامی که درک ما از کسرهای مسلسل و روش‌های مربوط به معادلات دیوفانتی چندمجهولی، فراتر از طی دهه گذشته و بیشتر از آن شکوفا شده است، بسیاری از نتایج در قالب کتاب در نیامده است. کسرهای مسلسل از منظر نظریه اعداد، آنالیز مختلط، نظریه ارگودیک، فرآیندهای پویا، آنالیز الگوریتم‌ها و حتی فیزیک نظری که وضعیت این مسئله را پیچیده‌تر می‌کند؛ مطالعه شده است. این کتاب بر مجموعه کانتور کسر مسلسل و بعد هاسدورف، الگوریتم‌ها و آنالیز الگوریتم‌ها و الگوریتم‌های چند بعدی برای معادلات دیوفانتی چندمجهولی، تاکید ویژه دارد.
سال انتشار: 2006  |  تعداد صفحات: 260  |  حجم فایل: 9,24 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب


حساب دیفرانسیل و انتگرال

دسته: ریاضی

برنامه حساب دیفرانسیل و انتگرال Larson دارای سابقه‌ای طولانی در این عرصه می‌باشد. به خاطر آموزش اساسی و موثر این کتاب که نیازهای طیف گسترده‌ای سبک‌ها و محیط‌های آموزش و یادگیری را برآورده می‌سازد، نسلی از دانشجویان و اساتید به طور گسترده‌ای آن را مورد تحسین قرار داده‌اند. هر عنوان، درست جزئی از برنامه دوره جامع حساب دیفرانسیل و انتگرال می‌باشد که با دقت گردآوری و چاپ شده است و برای آموزش و یادگیری موفق، مناسب می‌باشد.
سال انتشار: 2013  |  تعداد صفحات: 1282  |  حجم فایل: 66,6 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب


ریاضیات و متدولوژی اقتصاد؛ کاربردها، مسائل و راه حل‌ها

دسته: اقتصاد, ریاضی

این کتاب که در زمینه ریاضیات و متدولوژی اقتصاد می‌باشد، نتیجه تجربه تمام عمر نویسندگان آن است. این کتاب برای دانشجویان و همچنین دانش‌آموزان علوم کاربردی نوشته شده است. این کتاب کامل، از هیچ یک از اطلاعات قبلی ریاضیات دبیرستان تقلید نکرده است و به درک اصول تئوری‌سازی اقتصاد، کمک می‌کند. با شروع از نظریه، به خوبی توابع خطی و غیر خطی، معادلات دیفرانسیل، معادلات تفاضلی و همه ساختارهای نظری لازم برای ساخت مدل‌های اقتصادی مستدل را مورد بحث قرار داده است.
سال انتشار: 2016  |  تعداد صفحات: 630  |  حجم فایل: 6,20 مگابایت  |  زبان: انگلیسی

ادامه مطلب / دانلود کتاب